RUBBERLESS MATTRESS PAD N COOL WSP Q GY S2403
RM114.50
Spec/Size
| Product Code | 250756711700 |
| Color | LIGHT2 GRAY |
| Size | W170 x D200 x H1cm |
| Materials | POLYETHYLENE/NYLON |
| Weight | 1kg |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Type | Assembled |
| Assembly Time | - |
| Delivery Type | DropOffDelivery |
| Package Size | W172 x D200 x H3cm |
| Package Weight | 1.5kg |
| Made In | China |
Queen size
[Nitori's Cool-to-the-Touch (N Cool Double Super)] Outer fabric:
● Antibacterial and deodorizing (outer fabric)
● Suppresses indoor drying odors (outer fabric)
● Deodorizing (filling)
● Moisture absorption and release (filling)
● Cool-to-the-touch (outer fabric)
● Sustained cooling (non-woven fabric)
● Absorbent and quick-drying (outer fabric)
■ Composition
: Fabric: 65% polyethylene, 30% nylon, 5% polyurethane
; Non-woven fabric: 100% polypropylene (PCM processed)
; Filling: 65% polyester, 35% synthetic fiber (acrylate)
; Lining: 100% polyester;
Non-slip: Silicone resin
■ Machine washable (use a laundry net)