REVERSIBLE PADDED SHEET TOPPER N COOL WSP S2511 FLOWER RO Q
RM159.00
Spec/Size
| Product Code | 2115100052458 |
| Color | LIGHT ROSE |
| Size | W155 x D200 x H1cm |
| Materials | NYLON POLYETHYENE |
| Weight | 1.45kg |
| Warranty | - |
| Assembly Type | Assembled |
| Assembly Time | - |
| Delivery Type | DropOffDelivery |
| Package Size | W29 x D18 x H25cm |
| Package Weight | 1.45kg |
| Made In | CHINA |
Queen Size
[Nitori's Cooling Touch (N-Cool Double Super)] Outer Fabric
●Cooling touch (outer fabric)
●Sustained cooling (non-woven fabric PCM processing)
●Antibacterial and deodorizing (outer fabric)
●Deodorizing (lower layer of padding)
●Uses moisture-absorbing cotton (lower layer of padding)
●Pill-resistant (outer fabric)
●Water-absorbing and quick-drying (outer fabric)
●Can be used on both sides
■Composition
Outer fabric: 65% polyethylene, 30% nylon, 5% polyurethane
Non-woven fabric: 100% polypropylene (PCM processing)
Filling: Upper layer 100% polyester Lower layer 65% polyester, 35% synthetic fiber (acrylate)
Backing fabric: Pile 80% polyester, 20% rayon
Ground yarn: 100% polyester
■Machine washable (use a laundry net)
*This product is for the fitted sheet only.