REVERSIBLE PADDED SHEET TOPPER N COOL SP Q WH S2502
RM107.10
Spec/Size
| Product Code | 2115100051963 |
| Color | WHITE |
| Size | W155 x D200 x H1cm |
| Materials | Nylon Polyethylene |
| Weight | 1.3kg |
| Warranty | - |
| Assembly Type | Assembled |
| Assembly Time | - |
| Delivery Type | DropOffDelivery |
| Package Size | W29 x D25 x H17cm |
| Package Weight | 1.31kg |
| Made In | CHINA |
Queen size
[Nitori's Cool Touch (N Cool Super)] Outer fabric:
●Cool touch (outer fabric)
●Antibacterial and deodorizing (outer fabric)
●Deodorizing (lower layer of filling)
●Uses moisture-absorbing cotton
●Can be used on both sides
■Composition
Outer fabric: Composite fiber (nylon/polyethylene) 55%, nylon 45%
Filling: Upper layer polyester 100%, lower layer polyester 65%, synthetic fiber (acrylate) 35%
Inner fabric: polyester 100%
■Machine washable (use a laundry net)
*This product is for the fitted sheet only.