REVERSIBLE FITTED SHEET TOPPER N COOL WSP K GYS2503
RM249.00
Spec/Size
| Product Code | 2115100052175 |
| Color | LIGHT2 GRAY |
| Size | W180 x D200 x H28cm |
| Materials | SpandexNylon polyurethane |
| Weight | 1.8kg |
| Warranty | - |
| Assembly Type | Assembled |
| Assembly Time | - |
| Delivery Type | DropOffDelivery |
| Package Size | W29 x D25 x H12cm |
| Package Weight | 1.3kg |
| Made In | CHINA |
King size
[Nitori's cooling touch (N Cool Double Super)] Outer fabric:
● Cool touch (outer fabric)
● Antibacterial and deodorizing (outer fabric)
● Deodorizing (lower filling layer)
● Uses moisture-wicking cotton
● Absorbent and quick-drying (outer fabric)
● Can be used on both sides
■ Compatible futon size: 100cm wide x 210cm long
■ Compatible mattress size: up to 100cm wide x 200cm long x 38cm thick
■ Composition
Outer fabric: 65% polyethylene, 30% nylon, 5% polyurethane
Non-woven fabric: 100% polypropylene (PCM processed)
Filling: Upper layer 100% polyester, lower layer 65% polyester, 35% synthetic fiber (acrylate)
Lining: Pile 80% polyester, 20% rayon Ground thread 100% polyester
Gusset: 94% polyester, 6% polyurethane
■ Machine washable (use a net)
*This product is for the fitted sheet only.