REVERSIBLE FITTED SHEET TOPPER N COOL SP K RO S2502
RM199.00
Spec/Size
| Product Code | 2115100051901 |
| Color | MIDDLE GRAYISH ROSE |
| Size | W180 x D200 x H28cm |
| Materials | Nylon polyethylene |
| Weight | 1.98kg |
| Warranty | - |
| Assembly Type | Assembled |
| Assembly Time | - |
| Delivery Type | DropOffDelivery |
| Package Size | W29 x D20 x H25cm |
| Package Weight | 1.98kg |
| Made In | CHINA |
King Size
[Nitori's Contact Cooling (N-Cool Super)] Outer Fabric
● Contact Cooling (Outer Fabric)
● Antibacterial and Deodorizing (Outer Fabric)
● Deodorizing (Lower Layer of Filling)
● Uses moisture-absorbing cotton
● Can be used on both sides
■ Compatible Futon Size: 100cm (width) x 210cm (length)
■ Compatible Mattress Size: Up to 100cm (width) x 200cm (length) x 38cm (thickness)
■ Composition
Outer Fabric: Composite Fiber (Nylon/Polyethylene) 55%, Nylon 45%
Filling: Upper Layer Polyester 100%, Lower Layer Polyester 65%, Synthetic Fiber (Acrylate) 35%
Backing Fabric: Polyester 100%
Gusset: Polyester 94%, Polyurethane 6%
■ Machine Washable (Use a laundry net)
*This product is for the fitted sheet only.