REVERSIBLE FITTED SHEET TOPPER N COOL SP K GY S2502
RM199.00
Spec/Size
| Product Code | 2115100051833 |
| Color | LIGHT2 GRAY |
| Size | W180 x D200 x H28cm |
| Materials | Nylon polyethylene |
| Weight | 2.2kg |
| Warranty | - |
| Assembly Type | Assembled |
| Assembly Time | - |
| Delivery Type | DropOffDelivery |
| Package Size | W29 x D25 x H15cm |
| Package Weight | 1.52kg |
| Made In | CHINA |
King size
[Nitori's Contact Cooling (N-Cool)] Outer fabric
● Contact cooling (outer fabric)
● Antibacterial and deodorizing (outer fabric)
● Deodorizing (lower layer of filling)
● Uses moisture-absorbing cotton
● Can be used on both sides
■ Compatible futon size: 100cm wide x 210cm long
■ Compatible mattress size: Up to 100cm wide x 200cm long x 38cm thick
■ Composition
Outer fabric: 70% polyester, 30% nylon
Filling: Upper layer 100% polyester, lower layer 65% polyester, 35% synthetic fiber (acrylate)
Backing fabric: 100% polyester
Gusset: 94% polyester, 6% polyurethane
■ Machine washable (use a laundry net)
*This product is for the fitted sheet only.