REVERSIBLE FITTED SHEET TOPPER N COOL S RO S2501
RM89.90
Spec/Size
| Product Code | 2115100037325 |
| Color | MIDDLE GRAYISH ROSE |
| Size | W100 x D200 x H28cm |
| Materials | POLYESTER/NYLON |
| Weight | 0.99kg |
| Warranty | - |
| Assembly Type | Assembled |
| Assembly Time | - |
| Delivery Type | DropOffDelivery |
| Package Size | W29 x D16 x H25cm |
| Package Weight | 1.01kg |
| Made In | CHINA |
Single size
[Nitori's Contact Cooling (N-Cool)] Outer fabric
● Contact cooling (outer fabric)
● Antibacterial and deodorizing (outer fabric)
● Deodorizing (lower layer of filling)
● Uses moisture-absorbing cotton
● Can be used on both sides
■ Compatible futon size: 100cm wide x 210cm long
■ Compatible mattress size: Up to 100cm wide x 200cm long x 38cm thick
■ Composition
Outer fabric: 70% polyester, 30% nylon
Filling: Upper layer 100% polyester, lower layer 65% polyester, 35% synthetic fiber (acrylate)
Backing fabric: 100% polyester
Gusset: 94% polyester, 6% polyurethane
■ Machine washable (use a laundry net)
*This product is for the fitted sheet only.