REVERSIBLE FITTED SHEET TOPPER N COOL Q BL S2501
RM119.00
Spec/Size
| Product Code | 2115100051451 |
| Color | LIGHT BLUE |
| Size | W155 x D200 x H28cm |
| Materials | POLYESTER NYLON |
| Weight | 1.44kg |
| Warranty | - |
| Assembly Type | Assembled |
| Assembly Time | - |
| Delivery Type | DropOffDelivery |
| Package Size | W29 x D17 x H25cm |
| Package Weight | 1.44kg |
| Made In | CHINA |
Queen size
[Nitori's cooling touch (N Cool)] Outer fabric:
● Cool touch (outer fabric)
● Antibacterial and deodorizing (outer fabric)
● Deodorizing (lower filling layer)
● Uses dehumidifying cotton
● Can be used on both sides
■ Compatible futon size: 120cm wide x 210cm long
■ Compatible mattress size: up to 120cm wide x 200cm long x 38cm thick
■ Composition: Fabric: 70% polyester, 30% nylon
Filling: Upper layer 100% polyester, lower layer 65% polyester, 35% synthetic fiber (acrylate)
Lining: 100% polyester
Gusset: 94% polyester, 6% polyurethane
■ Machine washable (use a net)
*This product is sold as a mattress pad only.