REVERSIBLE COMFORTER N COOL WSP D WH S2503
RM209.00
Spec/Size
| Product Code | 2115100052328 |
| Color | WHITE |
| Size | W180 x D190 x H1cm |
| Materials | Polyethylene nylon |
| Weight | 1.92kg |
| Warranty | - |
| Assembly Type | Assembled |
| Assembly Time | - |
| Delivery Type | DropOffDelivery |
| Package Size | W29 x D21 x H25cm |
| Package Weight | 1.92kg |
| Made In | CHINA |
Double size
[Nitori's Cool-to-the-Touch (N Cool Double Super)] Lining:
●Cool-to-the-Touch (lining)
●Antibacterial and deodorizing (lining)
●Deodorizing (filling)
●Dehumidifying cotton filling (padding)
●Water-absorbing and quick-drying (lining)
●Can be used on both sides
■Composition
: Fabric: Pile 80% Polyester, 20% Rayon ; Ground Yarn 100% Polyester ; Lining
: 65% Polyethylene, 30% Nylon, 5% Polyurethane
; Nonwoven Fabric: 100% Polypropylene (PCM Processing)
; Filling: 80% Polyester, 20% Synthetic Fiber (Acrylate)
■Machine washable (use a laundry net)