PET BED N-COOL WSP L-SQUARE GY S254
RM119.00
Spec/Size
| Product Code | 2117300019057 |
| Color | LIGHT2 GRAY |
| Size | W75 x D50 x H12cm |
| Materials | NYLON |
| Weight | 0.93kg |
| Warranty | - |
| Assembly Type | Assembled |
| Assembly Time | - |
| Delivery Type | DropOffDelivery |
| Package Size | W75 x D50 x H12cm |
| Package Weight | 0.93kg |
| Made In | CHINA |
[Nitori's Cooling Touch (N Cool Double Super)] Patterned fabric / Plain fabric
● Antibacterial and deodorizing (patterned fabric / plain fabric)
● Sustained cooling (cushion surface fabric)
● Pet odor elimination (cotton. Uses Teijin's deodorizing processed cotton that is effective against pet-specific odors)
● Non-slip backing prevents shifting
[Size (approx.)]
Outer dimensions: 75 x 50 x 12 cm
Inner dimensions: 60 x 35 cm
[Composition]
Patterned fabric: 100% nylon Plain
fabric: 50% nylon, 25% rayon, 25% composite fiber (nylon/polyethylene)
Backing fabric: 100% polyester
Non-slip: Vinyl chloride resin
Filling: 100% polyester
Middle fabric: 100% polypropylene (PCM processing)
● Machine washable (use a laundry net)
[Handling Precautions]
● Depending on the environment and method of use, discoloration of flooring materials such as vinyl chloride and flooring may occur. Avoid using it in place for long periods of time.
● Do not use in a state where it is in contact with the wall for a long period of time. Depending on the type of wallpaper, a chemical reaction may occur, causing discoloration or color transfer.
●Due to the nature of the product, there is a risk of color fading or color transfer when wet or when rubbed against wet objects.
●Please be careful as it may slip if the floor is wet or depending on how it is handled.
●This product is for pets only. Do not use it for any purpose other than its intended use. Due to the nature of the material, the stuffing may come out if subjected to strong friction.
●Please reshape and dry. Do not use a dryer.