PET BED N-COOL L-ROUND BL S251
RM59.90
Spec/Size
| Product Code | 2117300018920 |
| Color | GRAYISH BLUE |
| Size | W65 x D65 x H12cm |
| Materials | NYLON POLYESTER |
| Weight | 0.74kg |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Type | Assembled |
| Assembly Time | - |
| Delivery Type | DropOffDelivery |
| Package Size | W67 x D65 x H14cm |
| Package Weight | 1.24kg |
| Made In | China |
Nitori's Cooling Touch (N Cool) Outer Fabric
Anti-slip backing prevents slipping.
Antibacterial and deodorizing (patterned and solid fabrics)
Size (approx.)
Exterior: 65cm diameter x 12cm
interior: 50cm diameter
Composition:
Outer: 75% nylon, 25% polyester.
Inner: 100% polyester
Anti-slip: PVC resin.
Filler: 100% polyester
Machine washable (use a laundry net).
Handling Precautions:
Depending on the environment and method of use, discoloration of PVC, flooring, and other flooring materials may occur. Avoid leaving the mat on the floor for extended periods of time.
Do not use in prolonged contact with walls. Depending on the type of wallpaper, a chemical reaction may occur, resulting in discoloration or color transfer.
Due to the product's characteristics, color fading or color transfer may occur when the mat is wet or when rubbed against wet surfaces.
Use caution when using on wet floors or when handling the mat. This product may become slippery.
This product is intended for pets only.
Do not use for any purpose other than its intended use. Due to the characteristics of the material, strong friction may cause the filling to come out.
●Please reshape the product before drying. Do not use a dryer.