PADDED SHEET TOPPER WITHOUT BANDS N COOL WSP K BL S2503
RM229.00
Spec/Size
| Product Code | 2115100052052 |
| Color | MIDDLE BLUE |
| Size | W180 x D200 x H1cm |
| Materials | SpandexNylon polyurethane |
| Weight | 2.1kg |
| Warranty | - |
| Assembly Type | Assembled |
| Assembly Time | - |
| Delivery Type | DropOffDelivery |
| Package Size | W29 x D25 x H19cm |
| Package Weight | 1.7kg |
| Made In | CHINA |
King size
[Nitori's Contact Cooling (N Cool Double Super)] Outer fabric
● Contact cooling (outer fabric)
● Antibacterial and deodorizing (outer fabric)
● Deodorizing (filling)
● Uses moisture-absorbing cotton
● Water-absorbing and quick-drying (outer fabric)
● Non-slip on the entire back prevents shifting
■ Composition
Outer fabric: 65% polyethylene, 30% nylon, 5% polyurethane
Non-woven fabric: 100% polypropylene (PCM processing)
Filling: 65% polyester, 35% synthetic fiber (acrylate)
Backing fabric: 100% polyester
Non-slip: Silicone resin
■ Machine washable (use a laundry net)
*This product is for the fitted sheet only.