PADDED SHEET TOPPER WITHOUT BANDS N COOL K BL S2501
RM129.00
Spec/Size
| Product Code | 2115100051444 |
| Color | LIGHT BLUE |
| Size | W180 x D200 x H1cm |
| Materials | POLYESTER/NYLON |
| Weight | 2.15kg |
| Warranty | - |
| Assembly Type | Assembled |
| Assembly Time | - |
| Delivery Type | DropOffDelivery |
| Package Size | W29 x D21 x H25cm |
| Package Weight | 3.55kg |
| Made In | VIET NAM |
King Size
[Nitori's Cool-touch Fabric (N-Cool)] Outer Fabric:
●Cool-touch (outer fabric)
●Antibacterial and deodorizing (outer fabric)
●Deodorizing (lower layer of padding)
●Uses moisture-absorbing cotton
●Non-slip on the entire back prevents shifting
■Composition
Outer fabric: 70% polyester, 30% nylon
Filling: 65% polyester, 35% synthetic fiber (acrylate)
Backing: 100% polyester
Non-slip: Silicone resin
■Machine washable (use a laundry net)
*This product is for the fitted sheet only.